Реалізація Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо деяких питань спадкування)”

Президент України  Петро Порошенко підписав закон № 1709-VII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо деяких питань спадкування)”.

Даний Закон передбачає внесення низки змін і доповнень до Цивільного Кодексу України, Закону України «Про нотаріат», Закону України «Про оцінку земель», Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність», Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Суть закону полягає в тому, що  спрощується процедура оформлення спадщини і реєстрації прав громадян на успадковане ними нерухоме майно, насамперед, в селах, оскільки він передбачає те, що мешканці сільських населених пунктів зможуть оформити необхідні документи за місцем проживання. Це, в свою чергу,  робить відповідні послуги більш доступними для спадкоємців і зменшує часові та грошові витрати на їх оформлення.

Прийняття Закону реалізує один із напрямків децентралізації влади, адже органам місцевого самоврядування сільських населених пунктів надаються повноваження щодо оформлення спадщини.

Крім того, даний закон скасовує обов’язкове проведення оцінки майна і встановлює нульову ставку оподаткування у випадках спадкування майна спадкоємцями першої та другої черги.

Важливим є те, що Закон вступає в дію з 1 січня 2016 року, а тому на органи місцевого самоврядування покладається обов’язок до 1 січня 2016 року досконально вивчити Порядок вчинення нотаріальних дій щодо оформлення спадщини уповноваженого особою органів місцевого самоврядування, Закон України «Про нотаріат», що є базовою основою для належного виконання прийнятого закону.

Крім того прикінцевими, положеннями Закону на Міністерство юстиції України покладено обов’язок забезпечити здійснення узагальнення практики і розроблення рекомендацій щодо вчинення нотаріальних дій, пов’язаних із видачею свідоцтва про право на спадщину, реєстрацію права спадкоємців першої та другої черги за законом чи за заповітом і за правом представлення на успадковане ними нерухоме майно  та розроблення методичних рекомендацій для використання їх при проведенні підвищення кваліфікації посадових осіб органів місцевого самоврядування, уповноважених на вчинення нотаріальних дій.

Головний спеціаліст

сектору з юридичного забезпечення                                          Кавалерова С.С.