Переведення садових і дачних будинків у жилі будинки та реєстрація в них місця проживання.

Тривалий час на законодавчому рівні розглядалось питання  переведення  садових  і дачних  будинків  у категорію жилих будинків та надання права їх мешканцям реєструвати в таких будинках своє місце проживання.

           Враховуючи  соціально-економічні,  екологічні  чинники, в Україні склалася ситуація, коли значна частина громадян постійно проживає у власних садових чи дачних будинках, які знаходяться поблизу населених пунктів, у так званих «приміських зонах», «котеджних містечках», або безпосередньо у населених пунктах (після включення відповідних територій до меж населених пунктів).

           Громадяни  власними  силами  здійснюють  реконструкцію садових чи дачних будинків, підводять необхідні інженерні мережі і, фактично, проживають у будинках, які за своїми зовнішніми конструкціями та рівнем інженерного обладнання відповідають вимогам, встановленим для житлових будинків.

           Однак, законодавство не дозволяло зареєструвати громадянина у садовому чи дачному будинку, оскільки такі будинки не призначені для постійного проживання.

           24 вересня 2014 р. Президент України Петро Порошенко підписав Закон № 1673-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо переведення садових і дачних будинків у жилі будинки та реєстрації в них місця проживання».

          Згідно з Законом, громадяни мають право на переведення дачних і садових будинків, що відповідають державним будівельним нормам, у жилі будинки в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Рішення про переведення приймається відповідними органами місцевого самоврядування.

          Законом визначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

          Тимчасово, до проведення реформи адміністративно-територіального устрою, дачні поселення та садівницькі товариства у приміських зонах обліковуються за тими населеними пунктами, з якими вони зв’язані адміністративно або територіально.

          Законом внесені зміни до таких законодавчих актів України: Житлового кодексу Української РСР, Цивільного кодексу України та Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

            Від  реєстрації  місця  проживання  безпосередньо залежить  можливість  реалізації  прав  та  свобод громадян,  зокрема,  участь  у  виборах,  отримання соціальних пільг та пенсій, працевлаштування, одержання медичної допомоги, освіти, послуг поштового зв’язку тощо.

           Реєстрація  місця  проживання  у  садових  та  дачних будинках  сьогодні  необхідна  тим  громадянам,  які постійно проживають в таких будинках і не мають іншого місця постійного проживання.

         

Завідувач сектору з юридичного

забезпечення  апарату Ізмаїльської РДА                                                               Є.С. Онищук