Увага! З 1 липня стартувала інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених трудових відносин

З  01.07.2021 стартувала інспекційна компанія з питань виявлення неоформлених трудових відносин у суб’єктів господарювання усіх форм власності та видів господарської діяльності, які мають ризики використання незадекларованої праці та відсутня позитивна динаміка щодо оформлення трудових відносин після проведених інформаційних заходів.

До кампанії залучені Державна служба України з питань праці, Державна податкова служба України, Національна поліція України, Державна служба України з безпеки на транспорті, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, Державна міграційна служба та органи місцевого самоврядування.

Інформаційні бази ДПС надали Держпраці можливість відібрати роботодавців, які мають високий ризик використання незадекларованої праці, зокрема, за такими критеріями:

  • невідповідність кількості працівників фактичним обсягам виробництва;
  • наявність випадків використання незадекларованої праці, виявлених іншими контролюючими органами;
  • відсутність найманих працівників у роботодавців сфери торгівлі та послуг, яким видані ліцензії на підакцизні товари тощо.

За перші 10 днів інспекційної кампанії розпочато 762 інспекційні відвідування, в ході яких виявлено 2097 працівників, допущених до роботи без укладення трудових договорів, що свідчить про ретельну підготовку інспекційних заходів за результатами ризикоорієнтованого підходу. Із 487 закінчених інспекційних відвідувань незадекларовані працівники виявлені у 455 роботодавців, тобто ефективність планування контрольних заходів становить 92,3 відсотки.

Середня кількість виявлених незадекларованих працівників становить 4 особи на одного перевіреного роботодавця. Найбільше незадекларованих працівників виявлено у Запорізькій (258), Вінницькій (219) та Черкаській (161) областях.

Так, інспекторами праці Головного управління Держпраці у Запорізькій області здійснено виїзд на місце вирощування сільськогосподарських культур у селі Орлянському Запорізької області з метою проведення заходу державного контролю, під час якого було виявлено 146 осіб, які працювали на полі та виконували роботи зі збору овочів, складання у мішки та із подальшою погрузкою у транспортні засоби.

Інспектори праці Управління Держпраці у Черкаській області на полях Лисянського району області виявили 108 осіб, які збирали полуницю.

Інспекторами Управління Держпраці у Вінницькій області на одному з агропідприємств, що знаходиться у с. Стрільченці Вінницької області, виявлено 50 осіб, в тому числі і неповнолітні, які займались збором малини на користь роботодавця.

Наразі вирішуються питання щодо притягнення цих роботодавців до адміністративної та фінансової відповідальності. Нагадаємо, що штраф за одного працівника, допущеного до роботи без укладення трудового договору становить 60 тисяч гривень.

Інспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених працівників – це не разова акція. Скоріше це пілотний проект об’єднання зусиль всіх державних органів у боротьбі із незадекларованою працею. Відпрацьовані механізми взаємодії підвищать результативність моніторингу стану трудових відносин, розвинуть інституційну спроможність державних органів у запобіганні використання незадекларованої праці і дозволять точно реагувати на факти порушень законодавства.

Мета державного контролю за оформленням трудових відносин не штрафи, а забезпечення додержання вимог законодавства про працю. Але, ті роботодавці, які порушують законодавство, мають бути покарані.

 З метою запобігання використанню незадекларованої праці, у тому числі у неформальному секторі економіки просимо суб’єктів господарювання усіх форм власності та видів господарської діяльності, які використовують найману працю,  здійснити оформлення своїх працівників.

Нагадуємо як відбуваються перевірки Держпраці.

З 31 грудня 2019 року діє новий Порядок контролю за додержанням законодавства про  працю, за яким здійснюється перевірка оформлення працівників.

Пам’ятайте:

–    інспектор праці може прийти без попередження в будь-який час;

–    інспектор праці має показати службове посвідчення, а також за вимогою копію направлення на проведення інспекційного відвідування;

–    перевірка може проходити на місці або дистанційно;

–    максимальний термін перевірки до 10 днів;

–    інспектор має вільний доступ до будь-яких виробничих, службових та адміністративних приміщень;

–    інспектор може перевіряти будь-які документи, що стосуються працівників, наодинці або у присутності свідків спілкуватися з керівником та працівниками;

–    під час інспекційного відвідування дозволяється робити фото,відео або аудіозаписи, залучати правоохоронні органи.

Незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників, сприяє ухиленню від сплати податків, зменшує надходження до державного й місцевих бюджетів. Працівники, які не мають належним чином оформлених трудових відносин, позбавляються права на гідні умови праці, захист своїх інтересів у сфері праці, гарантій у соціальному захисті.

 З метою запобігання використанню незадекларованої праці, у тому числі у неформальному секторі економіки, просимо суб’єктів господарювання усіх форм власності та видів господарської діяльності, які використовують найману працю,  здійснити оформлення своїх працівників.

Управління соціального захисту населення  Ізмаїльської районної державної адміністрації