ПИТАННЯ НЕЗАКОННОГО ОБІГУ ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ – НА ПОРЯДКУ ДЕННОМУ КОЛЕГІЇ ОДЕСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

На засіданні колегії, яка пройшла під головуванням Сергія Гриневецького голови Одеської ОДА, розглянуто питання  попередження та припинення незаконної реалiзацiї лiкарських засобів, виявлення та перекриття каналiв надходження фальсифікованих медичних препаратів.

З цієї теми, враховуючи її комплексний характер, доповіли начальник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Одеській області Валерія Ляшенко-Щербакова, начальник кримінальної поліції ГУНПУ в Одеській області Олександр Ганжа, начальник УСБУ в Одеській області Віктор Доровський начальник УБН в Одеській області ДБН НПУ Сергій Вереітін.

За інформацією начальника Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Одеській області Валерії Ляшенко-Щербакової, Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Одеській області вкрай стурбована станом справ, пов’язаним із незаконним розповсюдженням лікарських засобів поза аптечних закладів. На жаль, враховуючи вимоги чинного законодавства, Служба не може самостійно проводити заходи по перевірці місць провадження господарської діяльності з реалізації лікарських засобів, які не внесені до ліцензійного реєстру.

«На території Одеській області масштабні заходи по виявленню фальсифікованих лікарських засобів правоохоронними органами мали місце в останнє у 2017 році. Так, у квітні 2017 року співробітниками СБУ, Генеральної прокуратури та Національної поліції припинено масштабне виробництво та реалізацію фальсифікованих лікарських засобів в Одесі. Правоохоронці встановили, що організатори нелегального бізнесу виготовляли та фасували зазначені препарати в одному зі складських приміщень Одеси в антисанітарних умовах. Фальсифіковані лікарські засоби збували на території регіону через власну та інші аптечні мережі, а також реалізовували в інших областях України. За експертними оцінками фальсифікованих лікарських засобів продано на суму понад 30 млн грн. На складах співробітники СБУ також виявили незаконно ввезені в Україну лікарські засоби російського виробництва» – сказала виступаючи на колегії Одеської ОДА Валерія Ляшенко-Щербакова.

За її словами, обмежені повноваження Держлікслужби та її територіальних органів дозволяли реагувати лише на повідомлення органів досудового розслідування, коли вилучені лікарські засоби у суб’єктів господарювання, що здійснювали їх незаконну реалізацію, направлялись на дослідження.

Так, у 2017-2020 роках за результатами проведених досліджень лабораторій з контролю якості лікарських засобів Держлікслужбою видано 18 розпоряджень про заборону обігу фальсифікованих лікарських засобів, які стосувалися 15 найменувань лікарських засобів (11- українських та 4 – іноземних). Заборонено було обіг 16 серій препаратів. У двох випадках серії не зазначалися, 4 випадки стосувалися таблетованих форм лікарських засобів, 11 випадків – розчинів для зовнішнього застосування, ще 3 випадки – розчини для ін’єкцій/інфузій.

Окремо начальник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Одеській області Валерія Ляшенко-Щербакова, звернула увагу на проблему, яка сьогодні існує на ринку України стосовно дієтичних добавок, які реалізуються, як аптечними закладами, так і в супермаркетах, на заправках, шляхом інтернет-торгівлі. Так, за її словами, в окремих випадках вказана продукція містить активні фармацевтичні інгредієнти, тобто фактично є лікарськими засобами, проте не контролюється державою належним чином, оскільки не зареєстрована у встановленому порядку, та не проходить відповідні етапи контролю.

«В ході аналізу, проведеного у продовж 2019-2020 років Службою встановлено, що аптечними закладами реалізується дієтична добавка «Валеріановна», капсули 300 мг №10, виробництва «Омніфарма», Київ, Україна, яка містить у 10 разів більше діючої речовини (екстракт валеріани сухий), ніж лікарський засіб «Валеріана» – таблетки, вкриті оболонкою, по 30 мг виробництва АТ «Софарма», Болгарія. Дієтична добавка «Мемокор», капсули, № ЗО виробництва ТОВ «Валартін Фарма», Україна містить у складі діючу речовину пірацетам – 190 мг, хоча лікарські засоби з діючою речовиною пірацетам підлягають відпуску «за рецептом лікаря. Також із засобів масової інформації відомо, що правоохоронними органами виявляються випадки торгівлі дієтичними добавками із вмістом психотропних речовин (для схуднення або ж як протипухлинні препарати). Усе це призводить до шкідливих наслідків для здоров’я громадян» – повідомила начальник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Одеській області Валерія Ляшенко-Щербакова.

Окремою актуальною проблемою у зазначеному напрямку є порушення працівниками фармацевтичної галузі та лікарями медичних закладів встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів.

У поточному році працівниками правоохоронних органів в Одеській області виявлено 10 фактів таких порушень (ст. 320 КК України). На даний час відкритими перебувають 26 кримінальних проваджень, зареєстрованих за фактами порушень у сфері легального обігу наркотичних засобів та психотропних речовин, зокрема, із факту злочинної діяльності 3-ох лікарів одного з приватних медичних закладів розташованих на території Одеси, які займались незаконною видачею 1297-ми рецептів формі №3 на право придбання наркотичних та психотропних лікарських засобів «метадон», «бупренофін», «сібазон ІС» (вилучено 1652 пігулки наркотичних та психотропних лікарських засобів).

З метою оптимізації спільної діяльності державних органів влади щодо незаконної реалiзацiї лiкарських засобів створено профільну робочу групу до складу якої увійшли головні спеціалісти Держлікслужби в Одеській області, представники ГУНПУ в Одеській області, Управління боротьби з наркозлочинністю в Одеській області, Управління стратегічних розслідувань в Одеській області, Управління СБУ в Одеській області, ГУ Держпраці в Одеській області та Департаменту охорони здоров’я ОДА.

За результатами зазначених доповідей голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький поінформував присутніх щодо сумної загальнодержавної статистики з обговорених питань: за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я – Україна, на жаль, є міжнародним центром виробництва та реалізації фальсифікованих лікарських засобів, загальний обсяг яких складає до 25% від загального показника продажів.

Також Сергій Гриневецький наголосив, що цю ситуацію треба виправляти не тільки спільними, узгодженими, системними, професійними діями представників державної влади та органів місцевого самоврядування, а й проведенням активної просвітницької роботи серед населення.