Разом з делегатами від Одеської області голова Ізмаїльської районної державної адміністрації Родіон Абашев взяв участь у засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові

Сьогодні, 3 червня, із засідання Палати місцевих влад, яке проходить у м. Хмельницькому, розпочав роботу новостворений Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові.

Участь у засіданні беруть Президент України Володимир Зеленський, міністри та представники місцевої влади зі всієї України.

Разом з делегатами від Одеської області на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад взяв участь голова Ізмаїльської районної державної адміністрації Родіон Абашев.

Керівники територіальних громад Ізмаїльського району та заступники голови райдержадміністрації були підключені до онлайн відеотрансляції заходу.

Відкрив засідання Президент України Володимир Зеленський.

Він зазначив, що Конгрес є важливим майданчиком для взаємодії центральних органів влади та місцевих громад, який має допомогти у розв’язанні нагальних проблем регіонів.

Президент зауважив, що в Україні завершився перший етап реформи базового рівня місцевого самоврядування.

«Реформа місцевого самоврядування лише почалася, завершився тільки перший етап базового рівня, попереду масштабна робота на регіональному, субрегіональному рівнях, попереду дуже непростий процес змін до Конституції щодо адміністративно-територіального устрою, змін до законодавства про місцеве самоврядування, а також до Бюджетного кодексу України», – сказав Зеленський.

У цьому контексті Глава держави проінформував про наміри ініціювати спільно з урядом та парламентом законопроекти щодо оптимізації дохідної частини місцевих бюджетів, зокрема щодо вдосконалення плати за землю, податку на нерухоме майно, на доходи фізичних осіб, єдиного й транспортного податків.

Крім того, за його словами, важливим є вдосконалення механізму розподілу міжбюджетних трансфертів на основі формул, що закріплені в Бюджетному кодексі.

Зі свого боку керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак наголосив, що Конгрес місцевих та регіональних влад – це потужний інструмент для розв’язання ключових проблем діяльності місцевого самоврядування, адже він об’єднує представників усіх ланок вертикалі виконавчої, законодавчої влади та місцевого самоврядування.

За його словами, сьогодні гостро стоїть проблема забезпечення фінансовими ресурсами місцевих бюджетів, тому потрібно визначити формулу наповнення районних скарбниць та удосконалити механізм розподілу бюджетних трансфертів з держбюджету.

 «Планується збільшити нормативи зарахування ПДФО до бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад. А також розширення повноважень органів місцевого самоврядування щодо адміністрування та контролю за сплатою місцевих податків і зборів», – розповів Андрій Єрмак.

Керівник Офісу Президента повідомив, що наступного тижня Глава держави також візьме участь у засіданні Палати регіонів Конгресу, а президія Конгресу працюватиме як діючий орган щомісяця.

Під час час засідання заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко оголосив про старт роботи Офісу Конгресу на базі Офісу Президента. Його створили для звернень очільників громад, щоб розв’язувати ефективно питання, які потребують втручання центральної влади. «Ви можете звертатися як у телефонному режимі, так і особисто, коли приїжджаєте до Києва. Це офіс, у який ви можете в будь-який момент прийти, поставити запитання, надати документи, і ми, за необхідності, будемо підключати Кабінет Міністрів, Верховну Раду тощо», – зазначив він.

Міністр регіонального розвитку Олександр Чернишов у своєму виступі зупинився на пріоритетності реформи децентралізації в Україні. Зокрема сказав, що Уряд ухвалив план першочергових заходів, найважливішими з яких є зміни до Конституції та нова редакція Закону України “Про місцеве самоврядування”.

Олексій Чернишов зауважив, що Уряд підготував декілька законопроектів, які передбачають збільшення обсягу Державного фонду регіонального розвитку.

Також триває робота над ухваленням проектів законів, що забезпечують умови для розвитку індустріальних парків та залучення приватних інвестицій. За словами Олексія Чернишова, із Фонду регіонального розвитку цього року фінансується поява чотирьох індустріальних парків, які зможуть створити нові робочі місця та збільшити надходження до місцевих бюджетів.

Одна з тем, якій була приділена значна увага під час засідання, стосувалася підготовки регіонів до опалювального сезону. Володимир Зеленський висловився на підтримку пропозиції щодо списання боргів підприємств ТКЕ перед НАК «Нафтогаз України». Водночас Глава держави зазначив, що, відповідно до українського законодавства, ціни на газ мають бути ринковими.

Торкнулися учасники засідання й питання передачі професійно-технічних училищ у комунальну власність. Глава держави наголосив на необхідності передбачити більш гнучку систему переліку спеціальностей ПТУ з урахуванням потреб ринку праці та сприяти місцевим громадам у видачі освітніх ліцензій на необхідну кількість учнів ПТУ.

Також Президент зауважив, що влада уважно слідкує за процесами передачі громадам об’єктів комунальної власності.

Крім того, глава держави підкреслив, що важливою є і фінансова самостійність бюджетів на місцях та спроможність територіальних громад. «Уважно слідкую за всіма зверненнями, які надходять з регіонів на моє ім’я. Не всі звернення, правда, мені доносять, але всі, що доносять, я уважно відслідковую. Але ми над цими моментами дисципліни ще працюємо», – додав Зеленський.

Також учасники заходу підтримали основні концептуальні положення реформи системи архітектурно-будівельного контролю, які передбачені відповідним законопроектом, що перебуває на розгляді у Верховній Раді.

Крім того, була розглянута низка організаційних питань. До Президії Конгресу увійшли три представники від Палати місцевих влад, яких обрали на сьогоднішньому засіданні. Це Львівський міський голова Андрій Садовий, його обрали головою комітету. Заступниками голови обрали міського голову Дніпра Бориса Філатова та Житомирського міського голову Сергія Сухомліна. Проте під час засідання Сергій Сухомлін запропонував ще одного члена Конгресу – виконавчого директора Асоціації міст України Олександра Слобожана. Його кандидатуру ухвалили одноголосно.

Андрій Садовий запропонував запровадити ротаційний принцип та випробувальний термін, який був визначений для нього на шість місяців.

Також учасники засідання затвердили склад лічильної комісії й секретаріату засідання Палати та схвалили Регламент роботи Палати.

Насамкінець Володимир Зеленський наголосив, що наступна зустріч Конгресу має бути вже з результатом піднятих сьогодні питань.

Довідково

Глава держави на початку березня затвердив положення Конгресу. Згідно з документом, Конгрес є консультативно-дорадчим органом, серед основних завдань якого, зокрема, сприяння ефективному завершенню реформи місцевого самоврядування та налагодженню ефективної взаємодії державних органів, а також моніторинг суспільно-політичних і соціально-економічних процесів, що відбуваються в державі на регіональному та місцевому рівнях.

Конгрес складається з Голови, Президії, Палати регіонів і Палати місцевих влад. Головою Конгресу є Президент України, який здійснює загальне керівництво його діяльністю, визначає порядок роботи та головує на засіданнях Конгресу.

Конгрес збирається на засідання у разі потреби, але не рідше одного разу на рік. Рішення ухвалюються більшістю голосів присутніх на засіданні членів Конгресу.

Відділ інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю районної державної адміністрації