Парламент ухвалив законопроєкт щодо розвитку ринку рідких біопалив у першому читанні за основу

На засіданні Парламенту схвалено у першому читанні за основу законопроєкт № 3356-д від 05.11.2020 щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_2?id=&pf3516=3356-%D0%B4&skl=10.

За це рішення проголосувало 293 народних депутати.

Законопроєкт – результат продуктивної співпраці Держенергоефективності, Міненерго, народних депутатів, асоціацій нафтопереробної та спиртової галузей.

Основною метою проєкту Закону є створення дієвого законодавчого механізму для розвитку конкурентного ринку виробництва і використання біоетанолу та біокомпонентів на транспорті в Україні.

«Розвиток ринку біоетанолу є важливим кроком на шляху заміщення нафти і нафтопродуктів, які у 2020 році посіли перше місце у товарній структурі імпорту України на суму 3,8 млрд доларів», – прокоментував в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура.

Крім того, Україна щорічно імпортує до 55 тис. т біоетанолу у складі бензину. У той же час, загальні виробничі потужності ДП «Укрспирт» сягають близько 110 тис. тонн  біоетанолу в рік, які на сьогодні є незадіяними.

Законопроєктом передбачається:

–        встановлення обов’язкової частки рідкого біопалива (квот) в загальному річному обсязі продажу бензину: із 1 травня 2022 р. – не менше 5% об’ємних;

–        введення обліку та контролю вмісту біокомпонентів у бензинах;

–        встановлення відповідальності за недотримання квот суб’єктами господарювання, які займаються виробництвом, імпортом та реалізацією бензинів на митній території України;

–        введення вимог щодо дотримання критеріїв сталості для біопалива із
1 липня 2022 року.

При цьому, технічні характеристики палива з біокомпонентами обов’язково повинні відповідати вимогам технічних регламентів, гармонізованих європейських стандартів та інших нормативно-правових актів.

Під час виступу у Парламенті народний депутат України, голова Комітету ВРУ з енергетики та ЖКП Андрій Герус повідомив, що законопроєкт розглянуто Енергетичним Співтовариством, він відповідає європейській практиці і сприятиме зменшенню шкідливих викидів у навколишнє середовище.

«Я назву 4 аргументи, чому важливо підтримати цей законопроєкт. По-перше, Україна заявила про приєднання до  Європейського зеленого курсу. По-друге, це вигідно до вітчизняного сільського господарства. По-третє, це енергетична незалежність. Україна імпортує 62% бензину. Якщо нам частково вдасться зменшити цей імпорт хоча б частково,  це вже буде перемога для України. По-четверте, це крок у напрямку європейської інтеграції України», – додала Інна Совсун, народний депутат України.

Загалом, прийняття законопроєкту дозволить:

·       залучити інвестиції у виробництво рідкого біопалива;

·       стимулювати будівництво нових потужностей із виробництва біоетанолу;

·       активізувати агрохолдинги та спиртові заводи щодо виробництва рідких біопалив;

·       створити нові робочі місця;

·       підвищити рівень завантаженості спиртових заводів та виробничого потенціалу суміжних сфер;

·       збільшити надходження податків до бюджетів різних рівнів;

·       скоротити викиди парникових газів у транспортній сфері.

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності