«ОДНА З ОСНОВНИХ ФУНКЦІЙ ІЗМАЇЛЬСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ – ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАКОННОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ РЕФОРМИ НА ТЕРИТОРІЇ РАЙОНУ» – РОДІОН АБАШЕВ

Вчора відбулася зустріч голови Ізмаїльської районної державної адміністрації Родіона Абашева з представниками місцевих засобів масової інформації.

Ключовою  темою  обговорення був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 1423-IX, який Верховна Рада ухвалила 28 квітня.

Родіон Абашев зазначив, що земельна реформа в Україні розпочалась на початку 90-х років, коли Україна стала незалежною державою. Першочерговим питанням на той момент було хто буде власником земель. Першим кроком стало розпаювання земель колгоспів і радгоспів та між членами їх підприємств, але розпаювання не продовжилось та люди які отримали паї в повному обсязі не стали власниками цих земель.

У 2002 році був введений мораторій, який наложив заборону на обіг земель сільськогосподарського призначення.

У 2019 році до Верховної Ради внесено законопроєкт, який прийнятий в квітні цього року і 24 травня на форумі «Україна 30. Земля» підписаний Президентом України. Володимир Зеленський  наголосив, що документ, який він підписує, докорінно змінює землеустрій і фактично є «земельною Конституцією» України.

«Це закон, який забирає у кабінетного чиновника функцію оформляти право на землю, якої він ніколи навіть у своєму житті не бачив. Який остаточно повертає громадам право розпоряджатися своїми землями. Закон, який чітко закріплює, що купувати та продавати землю можуть виключно українці», – зауважив Президент Володимир Зеленський.

Зокрема, Законом передбачено, що з 1 липня 2021 року громадяни України можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення площею до 100 га. З 1 січня 2024 року таку можливість отримують також юридичні особи, власниками яких є українці. Вони зможуть купувати до 10 тисяч гектарів землі. Питання про купівлю землі іноземцями вирішуватиметься на Всеукраїнському референдумі, після якого можуть бути внесені зміни в Закон і Конституцію України.

Родіоном Абашевим було акцентовано увагу, що вартість земельних ділянок може бути різною і залежати від кількості учасників. Але вона не може бути нижче нормативно-грошової оцінки, – сьогодні середня ціна по Україні на сільськогосподарські землі становить 24-34 тис. грн за 1 га.  Верховна Рада вже проголосувала за Закон України № 2195, який визначає аукціони, де може виставлятися земля і де будуть проходити торги.

Голова районної державної адміністрації зазначив, що важливо розібратися в юридичних аспектах прийнятого Закону. Наприклад, що реалізацію землі можна проводити тільки за умови дотримання вимог Земельного Кодексу, що земля повинна мати кадастровий номер і бути зареєстрована в реєстрі майнових прав.  

«Україна вийшла на фінішну пряму проведення земельної реформи. Її успіх великою мірою буде залежати від того, як громади розпоряджатимуться новими ресурсами. Земельна реформа і децентралізація не просто передають громадам землю, а створюють для них нові можливості» – заявив під час зустрічі з журналістами голова Ізмаїльської райдержадміністрації Родіон Абашев.

 За словами очільника району, прийнятий Закон  – це гарантія наповнення місцевих бюджетів, можливість кожного українця взяти участь в аукціоні й започаткувати своє фермерське господарство.