ІСТОРІЯ ПІВДНЯ — ВІД МАРІУПОЛЯ ДО ІЗМАЇЛА — РОЗПОЧАЛАСЬ!

В Херсонській області розпочалась найбільша регіональна подія року — Форуму «Південна стратегія розвитку», який відбувається у степах України всього за 6 км до Криму. Сьогодні перший день Форуму і перша сторінка нової історії Півдня.

Одеську обласну державну адміністрацію на форумі представляє заступник голови Одеської ОДА Олег Муратов.

Мета – розбудова та соціально-економічний розвиток тимчасового прикордоння з АР Крим та реінтеграція трудових ресурсів і бізнесу. Основним контентом форуму є інвестиційні проекти, які і стануть основою для розвитку півдня та прикодоння. Групи проектів об’єднано у регіональні секції Форуму.

ЗРОШЕННЯ СТЕПУ – ГАРАНТІЯ ЕКСПОРТНИХ ДОХОДІВ ДЕРЖАВИ

Велика частина українського сільськогосподарського бізнесу зосереджена в руках аграріїв Південної України. Для них важливою умовою отримання стабільних врожаїв і, як результат, високих прибутків, є використання зрошувальних систем.

Одеську область вважають зоною ризикованого землеробства. У тутешніх степах влітку температура повітря сягає 40 градусів, а на ґрунті — 50 і вище. Експерти застерігають, що частина південних територій уже в другій половині нинішнього століття може перетворитися в напівпустелю. Через кліматичні зміни у 2020 році від посухи в Україні вже постраждало 10–15 % посівів. У грошовому еквіваленті збитки оцінюють на рівні 2,5 млрд гривень.

Відтак цьогоріч Президент України обрав розвиток зрошення як національний пріоритет для інвестицій. А Прем’єр-міністр України на нараді про відновлення іригації в південних областях зауважив, що потрібно визначити об’єкти, які буде модернізовано у межах пілотних проєктів, і залучити інвестиційні кошти для їх реалізації. Водночас міжнародні партнери також погодилися надати кредитні ресурси для розвитку меліорації в Україні.

Сільгоспвиробники також розуміють важливість цього питання для агропромислового комплексу Півдня. Наприклад, на Одещині деякі аграрії, крім зрошувальних земель, використовують ще й богарні («багорі»), на яких вирощують посухостійкі зернові. Проте та ж кукурудза на богарні в південному регіоні дає врожайність від 0 до 40 ц/га, а на зрошеній землі — середня врожайність складає 100–120 ц/га. Аграрії на власному прикладі бачать, наскільки більшим є річний валовий дохід господарства у вирощуванні зернових культур за наявності зрошення.

Саме тому організатори Форуму «Південна стратегія розвитку» планують спрямувати сили в аграрний сектор для пришвидшення реалізації пов’язаних проєктів. Це відновлення втраченого зрошення, будівництво нового сучасного меліоративного комплексу  й дообладнання існуючих мереж.

А завдяки державній підтримці та інвестуванню з’явиться можливість закупівлі необхідної техніки, нових механізмів та обладнання для проведення технологічних операцій у рисовому землеробстві.

У березні Верховна Рада України зареєструвала законопроєкт, який стане ключовим для аграріїв Півдня України та створить правові механізми для безпечного інвестування в меліоративну інфраструктуру. Відтак Одеська область вже сьогодні має шанс розвинути агропоромисловий бізнес до європейського і загалом світового рівня. А готовність багатьох країн світу вкладати кошти у водогосподарський комплекс південної України визначає реальну перспективу реалізації проєктів з відновлення зрошувальних систем.