Небезпека отруєння бджіл внаслідок використання з боку місцевих аграріїв пестицидів та агрохімікатів

До уваги сільгоспвиробників! Звертаємо Вашу увагу на те, що обробку сільськогосподарських культур пестицидами необхідно проводити лише після обстеження посівів, або при отримані прогнозу розвитку шкідливих організмів в даному регіоні, суворо дотримуючись правил охорони праці при роботі з пестицидами та агрохімікатами і лише зареєстрованими препаратами згідно «Переліку  пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

В період інтенсивного використання інсектицидів на посівах медоносних рослин виникає загроза отруєння бджіл, або хімічного токсикозу. Це є результатом порушень правил і санітарних вимог, як з боку сільгоспвиробників при застосуванні пестицидів, так і з боку пасічників, які розміщують пасіки на площах сільськогосподарських угідь, не повідомивши про це відповідні структури.

Токсикози бджіл виявляються в ослабленні бджолосімей, зниженні їх продуктивності та масовій загибелі, що надає великих збитків бджолярам. Фізичні та юридичні особи, які застосовують пестициди під час цвітіння медоносних рослин, згідно статті 37 Закону України «Про бджільництво» зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані 10 км від оброблених площ через засоби масової інформації. При цьому повідомити дату обробки, назву препарату, форми і методи його застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату і пропозиції щодо строку ізолювання бджіл.

Обробку нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові (до 10) та вечерні (18-22) години при швидкості вітру до 3-4 м/с. Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись у сільській раді, на території якої вони знаходяться, своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі і при перевезеннях (кочівлях).   

Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, власник пасіки  повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.

Під час зустрічей була акцентована увага на необхідності прийняття заходів з охорони бджіл від можливого отруєння. На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл, тобто вони мають бути сертифікованими.

Згідно статті 38 Закону України «Про бджільництво» відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у приховуванні або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин, порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл.