11.08.2015

Нова редакція закону "Про місцеві вибори" вступила в силу.

7 серпня  2015 року в офіційній газеті Верховної Ради "Голос України" був опублікований Закон України «Про місцеві вибори».

Законом передбачається, що місцеві вибори будуть проходити за такими виборчими системами:

1) депутатів сільських, селищних рад – зберігається чинна на сьогодні мажоритарна система відносної більшості в одномандатному виборчому окрузі;

2) депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад – за пропорційною виборчою системою з преференціями (вибори в багатомандатному виборчому окрузі, що співпадає з територією Автономної Республіки Крим, відповідної області, району, міста, району в місті, за виборчими списками місцевих організацій партій (блоків) з одночасним висуванням кандидатів в територіальних округах, на які поділяється багатомандатний округ);

3) міських  голів (міст,  кількість виборців у яких дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч) – за мажоритарною системою абсолютної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі.

4) сільських, селищних, міських (міст, кількість виборців у яких є меншою ніж 90 тисяч) голів, сільських старост – за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі.

В законі пропонується чітко встановити кількісний склад відповідних місцевих рад, який визначатиметься Центральною виборчою комісією до початку виборчого процесу чергових виборів в залежності від кількості виборців, які належать до відповідної територіальної громади, проживають на території області, району, району в місті. Мінімальна кількість депутатів ради – 10 при чисельності виборців до 500, максимальна – 80 депутатів при чисельності виборців понад 1,5 млн.

З метою проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад територія багатомандатного округу поділятиметься на територіальні округи, кількість яких дорівнюватиме кількісному складу відповідної ради. Отже, відтепер вибори депутатів сільських і селищних рад проходять, як і раніше, за мажоритарною системою (балотування дозволено і від партій, і в порядку самовисування), а депутатів обласних, районних, міських, районних у місті рад - не по мажоритарно-пропорційній, а за пропорційною виключно за списками партій з одночасним висуненням кандидатів в округах.

            Навація Закону України «Про місцеві вибори» визначає, що  об'єднання партій в блоки на місцевих виборах законом не дозволяється, також партіям, щодо яких є рішення про невідповідність їх діяльності, назви або символіки вимогам закону про заборону пропаганди комуністичного і націонал-соціалістичного режимів участь у виборах законом заборонено.

У кожному окрузі партія зможе висунути не більше одного кандидата (або в якихось округах кандидатів не висувати), а при формуванні списків кандидатів у депутати партії повинні будуть включати в них не менше 30% осіб однієї статі і затверджувати в списку одного незмінного кандидата, в той час як інших закріплювати за округами.

Виборець зможе підтримати одного з усіх включених від різних партій в бюлетень кандидатів, а його голос буде вважатися відданим як за самого кандидата, так автоматично і за партію, що його висунула.

За підсумками виборів мандати будуть розподілятися лише між кандидатами зі списків партій, що подолали бар'єр в 5% (раніше бар'єр був 3%), в порядку зменшення отриманих ними у своїх територіальних округах голосів виборців.

Також, відповідно до закону, буде скорочений депутатський корпус місцевих рад відповідно до кількості проживаючих на відповідних територіях виборців: мінімальна кількість депутатів складе 12 осіб на територіях з менш 1 тис. виборців, а максимальне - 120 на територіях з більш 2 млн виборців (раніше максимальний склад місцевих рад обмежувався 150 депутатами).

Нагадаємо, що Верховна Рада України призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня за винятком анексованого Росією Криму і тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.

 

 

Головний спеціаліст сектору з юридичного

забезпечення апарату Ізмаїльської РДА                                            Кавалерова С.С.