07.06.2018

Об'єднання територіальних громад

Що таке створення об'єднаних громад?

Це означає, що сільські, селищні та міські ради об'єднуються одна за одною навколо потужного центру (міста, селища або великого села) для того, щоб покращити умови проживання своїх мешканців. Держава допомагає процесу об'єднання, надаючи підтримку у виді грошей на відбудову інфраструктури (шкіл, садочків, амбулаторій, доріг, водогонів тощо).

 

Чому розпочалося реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні?

Система місцевого самоврядування на сьогодні не задовольняє потреб суспільства. Функціонування органів місцевого самоврядування у більшості територіальних громад не забезпечує створення та підтримку сприятливого життєвого середовища, необхідного для всебічного розвитку людини, її самореалізації, захисту її прав, надання населенню органами місцевого самоврядування, утвореними ними установами та організаціями високоякісних і доступних адміністративних, соціальних та інших послуг на відповідних територіях (далі - публічні послуги).

Починаючи з 1991 року чисельність сільського населення зменшилася на 2,5 млн. осіб, а кількість сільських населених пунктів - на 348 одиниць. Разом з тим кількість сільських рад збільшилася на 1067 одиниць.

В Україні утворено близько 12 тис. територіальних громад, у більш як 6 тис. громад чисельність жителів становить менш як 3 тис. осіб, з них у 4809 громадах - менш як 1 тис. осіб, а у 1129 громадах - менш як 500 осіб, у більшості з них не утворено виконавчі органи відповідних сільських рад, відсутні бюджетні установи, комунальні підприємства тощо. Органи місцевого самоврядування таких громад практично не можуть здійснювати надані їм законом повноваження.

Проведення структурних реформ дасть змогу досягти стійкого економічного ефекту за умови гармонізації пріоритетів і етапів зазначених реформ із реформою місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади на засадах децентралізації, концептуальні засади якої були схвалені у 2014 році, а практична реалізація розпочалась у 2015 році, виявилась серед найрезультативніших і найпомітніших із проголошених стратегічних реформ. Реформа децентралізації спрямована на створення сучасної системи місцевого самоврядування в Україні на основі європейських цінностей розвитку місцевої демократії, наділення територіальних громад повноваженнями та ресурсами, що забезпечать місцевий економічний розвиток, надання населенню високоякісних та доступних публічних послуг. Роль об’єднаних територіальних громад у забезпеченні інтересів громадян в усіх сферах життєдіяльності на відповідній території має стати ключовою.

На даний час в Одеській області вже створено 28 об'єднаних громад.

Так з 2015 року об'єднані громади Одещини отримали від держави фінансову підтримку в обсязі 681,6 млн. грн. Наприклад, якщо в 2015 році власні доходи бюджетів Красносільської сільради (Комінтернівський район) становили 15 млн 516 тис. грн, а Свердловської сільської ради - 810 тис. грн, то після об'єднання цих громад в одну власні доходи загального бюджету склали 23 млн. 636 тис. грн. Другий приклад - Червоноармійська ОТГ (Березівський район). До об'єднання власні доходи Червоноармійської сільради становили 821 тис. грн, а Виноградненської сільради - 767 тис. грн. Після їх об'єднання власні доходи складають 3 млн 281,5 тис. грн. Це збільшення відбулося завдяки тому, що громада тепер більшу частину зібраних податків і зборів залишає у себе. Зокрема, мова йде про такий податок як прибутковий, що більшість сільських рад збирає, але розпоряджається ними районна влада. А об'єднана громада має право залишати собі 60% цього податку і сама розпоряджатися грошима.

Крім того держава віддає об'єднаним громадам повноваження, які раніше були на рівні районної влади і людям доводилося їхати для отримання окремих документів в райцентр або в обласний центр. Об'єднана громада сама може надавати на своїй території більшу частину послуг (різноманітні довідки та інші документи).

Дізнатися більше про діяльність об'єднаних громад можна на інтернет ресурсах за посиланням:

decentralization.gov.ua

ofis.odessa.gov.ua

 

 

Управління економічного та агропромислового розвитку

Ізмаїльської райдержадміністрації