07.06.2018

Надання соціальної відпустки одинокій матері

До Управління соціального захисту населення в Ізмаїльському районі останнім часом збільшилися звернення розлучених жінок щодо роз’яснення питання надання додаткової соціальної відпустки. Деякі жінки повідомляють про відмову керівництва підприємства в наданні такої відпустки на дитину, мотивуючи, що жінки отримують аліменти від колишнього чоловіка. Чи такі дії законні, і яке покарання може бути застосовано до порушників? Чи «згорає» відпустка на дітей, якщо нею не скористатися в поточному році?

 

Відповідно до статті 19 Закону України Закону № 504 «Про відпустки» жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, або яка усиновила дитину, матері особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (стаття 73 Кодексу законів про працю України).  За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

Що стосується надання соціальної додаткової відпустки одиноким матерям, то визначення «одинокої матері» наведено у пункті 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 р. № 9 та пункті 5 частини тринадцятої статті 10 Закону України «Про відпустки».

Так, згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України одинокою матір’ю слід вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.

Оскільки пункт 5 частини тринадцятої статті 10 Закону України «Про відпустки» визначає одиноку матір як таку, яка виховує дитину без батька, факт утримання (аліменти) для надання відпустки значення не має.

Отже, право на додаткову відпустку мають такі одинокі матері: жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдова; жінка, яка виховує дитину без батька (в тому числі і розлучена жінка, яка виховує дитину без батька).

Зазначена відпустка є соціальною і надається в будь-який час календарного року, незалежно від відпрацьованого часу та часу народження дитини, до чи після. Працівник також не втрачає право на неї в році смерті дитини або досягнення нею граничного віку для її надання. Але право на неї має лише жінка, яка працює. Тому реалізувати своє право на використання цієї відпустки вона може за умови, якщо на день початку відпустки має стаж роботи в рахунок року, за який просить надати їй відпустку, тривалістю хоча б один день.

Слід зазначити, що з даного питання слід керуватися роз’ясненням Міністерства соціальної політики України від 25.02.2015 р. за № 76/13/116-15.

Додатково повідомляємо, що за порушення законного права на отримання соціальної відпустки працівникам, які мають дітей передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність, винних у порушенні законодавства про працю осіб, а також накладення штрафних санкцій на установу.

Законодавством не передбачено строк давності, після якого працівники, що мають дітей, втрачають право на додаткову соціальну відпустку (Лист № 48/13/116-10). До речі, уточнимо, що додаткова соціальна відпустка тривалістю від 10 до 17 к. д. передбачена з 01.01.2010 р. А донині тривалість такої відпустки становила від 7 до 14 к. д.  У разі звільнення всі невикористані дні додаткової соціальної відпустки на дітей підлягають компенсації на підставі ст. 24 Закону № 504.

За додатковою інформацією просимо звертатись до відділу соціально-трудових відносин управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації за адресою: вул. Покровська, буд. 48-а, каб. №12, м. Ізмаїл, телефон для довідок (04841) 2-16-37.

 

Головний спеціаліст відділу

соціально-трудових відносин

управління соціального захисту населення

 

Ізмаїльської РДА                                                                                                                                      Ольга Мінюк